Program "Szkoła Promująca Zdrowie"
WHO
Program WHO, rozwijany w Polsce od 1991 r. pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia oraz Ministra Sportu i Turystyki.

Cele programu:
  • promocja zdrowia i profilaktyki wśród dzieci i młodzieży;
  • tworzenie środowiska społecznego i fizycznego sprzyjającego zdrowiu dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi;
  • wspieranie i rozwój kompetencji uczniów i pracowników szkoły w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.
Uczestnicy: klasy 1-8

Koordynatorzy: Karolina Terlicka, Agnieszka Szwedzik, Agnieszka Kociniak, Danuta Proszowska.


Ogólnopolski Projekt "Empatyczna klasa"
Szkoła Podstawowa nr 23 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Toruniu.
Projekt jest skierowany jest do uczniów szkół podstawowych. Ma na celu kreowanie postawy lojalności, współpracy i pomocy wśród dzieci i młodzieży. Założeniem projektu jest rozwijanie u dzieci i młodzieży umiejętności odczuwania stanów emocjonalnych innych osób oraz reagowania na dany sposób zachowania.
W tym roku projekt jest odpowiedzią na kierunki realizacji polityki oświatowej państwa ogłoszone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w roku szkolnym 2022/2023 tj.:
  • wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji,
  • rozwijanie umiejętności metodycznych nauczycieli w zakresie prawidłowego i skutecznego wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesach edukacyjnych,
  • wsparcie edukacji informatycznej i medialnej.
Szczegółowe cele projektu zakładają:
  • rozbudzanie wrażliwości na potrzeby innych ludzi,
  • zrozumienie pojęć: empatia, nietolerancja, stereotypy,
  • nabywanie umiejętności wczuwania się w stany emocjonalne i sytuacje innych ludzi,
  • uczenie dostrzegania pozytywnych cech w innych,
  • integracja zespołu klasowego,
  • budowanie u dzieci i młodzieży świadomości własnych uczuć,
  • kształtowanie pozytywnych postaw społecznych oraz niwelowanie negatywnego zachowania dzieci i młodzieży poprzez włączenie jej w działalność wolontariatu,
  • wyrabianie zdolności do samomotywacji,
  • wyrabianie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych -przezwyciężanie uprzedzeń, przesądów,
  • uświadomienie konieczności doskonalenia zdolności empatycznych,
  • kształtowanie kompetencji kluczowych.

Koordynator: mgr Iwona Jaros


Trzymaj formę
Główny Inspektor Sanitarny, Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców oraz Fundacja Żywność, Aktywność Fizyczna i Zdrowie
Celem ogólnym programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki. Kształtowanie zmiany postaw i zachowań związanych z prawidłowym żywieniem,odpowiednią jakością zdrowotną żywności i aktywnością fizyczną.Dostarczanie wiedzy i umiejętności korzystania z informacji zamieszczonych na opakowaniach produktów spożywczych. Program "Trzymaj Formę!" pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i poszerza ich wiedzę o świecie. Realizowany jest metodą projektu, dzięki czemu wykracza poza podstawę programową i programy nauczania szkoły. Projekt służy promocji aktywności fizycznej, uczy prawidłowego, czyli zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie i zasady wolnego wyboru.

Koordynator: mgr Anetta Łacisz


Ogólnopolska Kampania Profilaktyczna "Zachowaj Trzeźwy Umysł"
Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych.
Zachowaj Trzeźwy Umysł (ZTU) to nazwa ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej, podejmującej problem profilaktyki uzależnień. Jej celem jest promowanie konstruktywnych postaw zdrowego stylu życia oraz atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży aktywności prospołecznych jako alternatywy wobec wielu zachowań ryzykownych, szczególnie picia alkoholu, zażywania narkotyków oraz stosowania przemocy.

Kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł realizuje cele poprzez ścisłą współpracę z samorządami lokalnymi w całym kraju. Każdego roku do zaangażowanych w akcję miast i gmin trafiają zestawy edukacyjne w postaci różnorodnych wydawnictw informacyjnych, dotyczących profilaktyki zachowań niepożądanych adresowanych do dzieci, rodziców i nauczycieli. Umożliwiają one przeprowadzenie warsztatów tematycznych w placówkach oświatowych oraz inicjują wiele lokalnych inicjatyw związanych z profilaktyką zachowań negatywnych.

Ważnym elementem tych działań są: konkursy dotyczące profilaktyki zachowań ryzykownych, szkolenia dla nauczycieli, konferencje dla specjalistów zajmujących się profilaktyką, badania ankietowe wśród dzieci i młodzieży. Co roku kampanii towarzyszy inny motyw i hasło przewodnie.
Główne cele kampanii w bieżącym roku szkolnym:
  1. EDUKACJA UCZNIÓW w zakresie zdrowego stylu życia, uwzględniającego takie obszary jak: zdrowe odżywanie, aktywność fizyczna, zdrowie psychiczne, dobre relacje szkolne oraz rodzinne.
  2. PROMOWANIE KONSTRUKTYWNYCH POSTAW zdrowego stylu życia oraz atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży aktywności prospołecznych jako alternatywy wobec wielu zachowań ryzykownych, szczególnie picia alkoholu, zażywania narkotyków czy stosowania przemocy.
  3. WSPARCIE WYCHOWAWCZE RODZICÓW, w tym wskazanie środowiska rodzinnego, jako tego, które stanowi najważniejszy czynnik ochronny przed zachowaniami ryzykownymi.
  4. EDUKACJA UCZNIÓW I RODZICÓW w zakresie umiejętnego planowania czasu (równowaga między aktywnością, wypoczynkiem a snem).
  5. WZMACNIANIE wśród uczniów kompetencji społecznych.
Podczas realizacji programu uczniowie kształtują:
  • kreatywność,
  • umiejętność zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi,
  • poszukiwanie i rozwój poczucia własnej wartości,
  • budowanie asertywnej postawy.
Koordynator: mgr Iwona Jaros


Europejski Tydzień Kodowania
inicjatywa realizowana przez wolontariuszy i wspierana przez Komisję Europejską.
Europejski Tydzień Kodowania to oddolna inicjatywa, w ramach której świętujemy kreatywność, rozwiązywanie problemów i współpracę poprzez programowanie i inne działania związane z technologią. Główną ideą stojącą za wydarzeniem jest promowanie programowania poprzez pokazywanie młodzieży i dorosłym sposobów na realizację pomysłów przy pomocy kodu, rozwiewanie wątpliwości i mitów otaczających te umiejętności oraz gromadzenie zmotywowanych jednostek w celu wspólnej nauki.


Projekt BohaterON - włącz historię!
Fundacja Sensoria. Fundacja Pokolenia Kolumbów
Ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Zadaniem projektu jest edukowanie uczniów, bazując na historiach Powstańców, wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej, krzewienie postaw patriotycznych oraz budowanie wrażliwości społecznej.
Projekt skierowany jest do uczniów klas 7 i 8 do zrealizowania w październiku 2023 r.

Koordynatorzy: mgr Iwona Jaros, mgr Magdalena Wrońska


Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "Czytam z klasą"
Honorata Szanecka - dyrektor i nauczyciel w Szkole Podstawowej w Klonowie.
W roku szkolnym 2023/2024 klasie 3b realizowany jest Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "Czytam z klasą", wspierający rozwój czytelnictwa. Jest to V edycja pod kryptonimem "Na tropach dobroczynności".
Projekt skierowany jest do uczniów klas 1-3 szkół podstawowych, świetlic i bibliotek szkolnych, a także ośrodków szkolno-wychowawczych z terenu całego kraju oraz zagranicznych szkół polonijnych.

Poprzez czytanie wspiera w dzieciach dobroczynność. Pokazuje jak troszczyć się o innych, o siebie i wszystko, co dzieci otacza. Projekt wplata się w kierunki polityki oświatowej i realizowane w nim są m.in.: wspomaganie wychowawczej roli rodziny poprzez pomoc w kształtowaniu u wychowanków postaw w czynieniu dobra (priorytet 2); podnoszenie jakości wsparcia dla dzieci, uczniów i rodzin udzielanego w systemie oświaty poprzez rozwijanie współpracy wewnątrz - i międzyszkolnej (priorytet 6).

Cele projektu:
  • rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,
  • rozwijanie aktywności czytelniczej,
  • doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania,
  • zachęcanie rodziców do czytania dzieciom,
  • pogłębianie wiedzy na temat dobroczynności,
  • kształtowanie u uczniów stałych sprawności w czynieniu dobra,
  • integracja zespołu klasowego,
  • współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych,
  • wspieranie rozwoju nauki języka polskiego i oświaty polskiej za granicą.
Czas trwania od 2 października do 30 czerwca 2024 r.

Projekt realizują: mgr Aneta Jarosińska i wychowawca 3 b mgr Danuta Proszowska.


Ogólnopolski Program dla Bibliotek Szkolnych - "Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka"
Wydawnictwo Sukurs
Program skierowany jest do całej społeczności szkolnej - uczniów klas 1-8, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi, bowiem obejmuje różnorodne akcje i aktywności czytelnicze na terenie szkoły i poza nią.

Cele programu:
  • promocja czytania;
  • aktywizacja bibliotek szkolnych;
  • wsparcie wizerunku bibliotek szkolnych;
  • budowanie wizerunku biblioteki jako przyjaznego miejsca: bezpiecznego, spokojnego schronienia z pozytywną atmosferą;
  • motywowanie do realizacji kolejnych zadań programu;
  • przyzwyczajanie i motywowanie uczniów do udziału w aktywnościach biblioteki.
Program realizowany we współpracy z czasopismem "Biblioteka w Szkole".

Koordynatorzy programu: mgr Agnieszka Szwedzik, mgr Lilla Rutkowska.


Program Kubusiowi Przyjaciele Natury
Grupa Maspex Sp. z o. o. Wadowice
Cele programu to:
  1. Popularyzacja ochrony przyrody, zasad ekologii, aktywnego spędzania czasu wśród przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, ich rodziców i nauczycieli.
  2. Wzrost świadomości ekologicznej wśród dzieci.
  3. Zachęcanie dzieci do aktywnego spędzania czasu i ruchu.
  4. Uczenie dzieci kreatywnego myślenia, samodzielności i podejmowania inicjatyw. Program dla klas 1-3.

    Czas trwania od 1.09.2023 do 30.06.2024 r.

    Koordynator projektu: mgr Joanna Gąćkowska


Program Akademia bezpiecznego Puchatka
Grupa Maspex Sp. z o. o. Wadowice
Program przeznaczony dla klasy pierwszej.
Dzieci przyswajają wiedzę w zakresie bezpieczeństwa na drodze, w domu, w szkole, w internecie i w relacji z rówieśnikami.

Cele programu to:
  • Edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci, które rozpoczynają swoją naukę w szkole.
  • Wytworzenie u dzieci naturalnych sposobów unikania i reagowania na zagrożenia.
  • Edukacja rodziców w zakresie ochrony dzieci przed zagrożeniami.
  • Zwrócenie uwagi nauczycieli nauczania początkowego oraz dyrektorów szkół na konieczność edukowania dzieci w szeroko rozumianej tematyce bezpieczeństwa.
  • Przekazywanie treści edukacyjnych poprzez techniki szybkiego uczenia się.

Czas trwania od 1.09.2023 do 22.06.2024 r.

Koordynator projektu: mgr Joanna Gąćkowska


EKO-SZKOŁA
Autorka projektu: Joanna Gadomska.
Honorowy patronat nad IV edycją sprawuje m.in.: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Lasy Państwowe.
"EKO - SZKOŁA" to ogólnopolski projekt edukacyjny skierowany do szkół, przedszkoli i placówek edukacyjnych. Powstał, w celu stworzenia sieci placówek, które poprzez współpracę, będę dzielić się pomysłami, jak kształtować ekologiczną świadomość młodego pokolenia.

Cele projektu:
  • kształtowanie u uczniów postawy ekologicznego Polaka, Europejczyka i obywatela świata, aby poprzez zmianę własnych nawyków życia codziennego przeciwdziałać degradacji środowiska;
  • poszerzanie wiedzy uczniów o tematy z zakresu ekologii i ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem konsekwencji degradacji środowiska dla życia i zdrowia człowieka;
  • podjęcie działań na rzecz realizacji "Celów Zrównoważonego Rozwoju";
  • pobudzanie uczniów do aktywnego działania na rzecz środowiska przyrodniczego;
  • poznawanie środowiska lokalnego, w tym miejsc objętych ochroną oraz lokalizację pomników przyrody w najbliższej okolicy.
Uczestnicy: klasy 1-8

Koordynator: Karolina Terlicka